Posted on: Posted by: Comments: 0

Projektanci motoryzacyjni, wybierając odpowiednią nazwę dla samochodów, inspirują się wieloma dziedzinami. Od najprostszych skojarzeń, jakimi są nazwiska twórców pojazdów, po astronomię, cyfry czy kody numeryczne. Motywacją dla designerów CUPRY przy wyborze określeń poszczególnych pojazdów stała się inspiracja krainami geograficznymi, miastami oraz klimatycznymi miejscami w Hiszpanii. Unikalną strategią marki jest także konsekwentne unikanie oznaczeń nazwy konkretnego modelu na karoserii samochodu.

Formentor, Born, Ateca, Leon – nazwy modeli marki CUPRA odnoszą się do ich hiszpańskiego rodowodu i nawiązują do terenów zlokalizowanych na mapie Półwyspu Iberyjskiego. Ten wybór nie był przypadkowy, konotacje z określeniami konkretnych miejsc odnoszą się do historii oraz DNA marki, i dodatkowo oddają jej temperament. Zespół CUPRY przy wyborze nazewnictwa pojazdów postawił na oryginalność, tym samym zrezygnował z prostych skojarzeń, jakimi są cyfry bądź nazwiska twórców poszczególnych marek samochodowych. Ekspresyjne nazwy modeli producenta z Martorell tworzą kolejny element, który jest spójny z wartościami i filozofią marki, dzięki czemu miłośnicy tych samochodów mogą jeszcze lepiej poznać świat CUPRY. Producent zdecydował się też na nietypowe rozwiązanie – żaden z samochodów marki nie został oznaczony swoją nazwą na klapie bagażnika pojazdu. To świadoma i unikalna strategia hiszpańskiej marki, która dowodzi, że wszystkie jej modele skierowane są dla prawdziwych fanów motoryzacji.

CUPRA Formentor – auto rzeźbione przez naturę

Formentor to autorski model CUPRY, którego wyróżnia ekspresyjny i sportowy design. Nazwa modelu wywodzi się od północnego przylądka Majorki Cap de Formentor. Wybór tego określenia nie był przypadkowy. Projekt poszczególnych elementów nadwozia auta nawiązuje do surowego klifowego krajobrazu wyspy. Mocno zarysowana linia, boczne wyraziste wypukłości, 19-calowe felgi w miedzianym kolorze podkreślają zdecydowany i dynamiczny charakter crossovera. Samochód dostępny jest w dedykowanych barwach: matowym odcieniu Petrol Blue Matt, Magnetic Tech Matt oraz Graphen Gray. Oryginalny design auta został doceniony przez światowych ekspertów, którzy przyznali mu prestiżową nagrodę Red Dot Award w 2021 roku.

CUPRA Born – mariaż elektrycznych emocji

Najmodniejsze kawiarnie, restauracje, luksusowe butiki, wielkomiejski klimat połączony z architekturą wywodzącą się ze średniowiecza – tak prezentuje się tętniąca życiem dzielnica el Born w Barcelonie. Nazwa pierwszego elektrycznego modelu CUPRY została zainspirowana tą klimatyczną częścią hiszpańskiego miasta. Bezemisyjny samochód oferowany jest w wersji silnikowej o mocy nawet do 231 KM i maksymalnym momencie obrotowym 310 Nm. Dodatkowo, auto jest napędzane na tylną oś i można je doładować w zaledwie 7 minut, aby wydłużyć trasę o kolejne 100 km. CUPRA postawiła na precyzję w projekcie detali samochodu. Miedziane charakterystyczne obramowania we wlocie powietrza czy felgi z wyrazistymi ostrymi elementami podkreślają miejski charakter auta. Borna wyróżnia także jego wnętrze. Kubełkowe fotele obszyto materiałem SEAQUAL YARN, tkaniną z włókien polimerowych, pozyskiwanych z recyklingu plastiku wyłowionego z mórz i oceanów.

Cupra Ateca – samochód ze słoneczną duszą

Nazwa dynamicznego SUV’a manifestuje hiszpański rodowód CUPRY. Ateca to słoneczna, wzgórzysta miejscowość w regionie Aragonii, która jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Madrytu oraz Saragossy wybierających się na odpoczynek za miastem. Producenci marki wybrali tę nazwę, by oddać energiczny temperament samochodu oraz podkreślić jego SUV’owy charakter, który pozwala na komfortową jazdę na pozamiejskich, malowniczych drogach występujących w terenie Ateki. Samochód łączy w sobie finezję hiszpańskich projektantów ze sportowym duchem. Szczególnie dynamiczny jest design auta: 19-calowe aluminiowe felgi, silnie zarysowana linia rzeźby samochodu, wyprofilowana maska oraz pełne światła LED nadają niepowtarzalnego wyglądu. Całość dopełniają aluminiowe detale w miedzianym kolorze. Szeroki wachlarz udogodnień sprawia, że przemieszczanie się Atecą jest wygodne nawet na górzystych terenach, występujących np. w regionie Aragonii.

CUPRA Leon – auto ze sportowym zacięciem

Leon to sportowe auto stworzone z myślą o jeździe w mieście. Inspiracją dla zespołu projektantów CUPRY stała się hiszpańska miejscowość León, której określenie wywodzi się od łacińskich słów Legio Septima Gemina, oznaczających nazwę legionu rzymskiego, któremu przypisuje się założenie tej aglomeracji. Wybór nazewnictwa nie był przypadkowy, urbanistyczny krajobraz miejsca łączy w sobie klasykę, którą uzupełniają nowoczesne budynki. Efektowny i sportowy design tego pojazdu podkreślają ekspresyjne linie nadwozia oraz charakterystyczne dla stylistyki CUPRY miedziane obudowy lusterek. Zamontowane hamulce Brembo zapewniają zwiększoną moc hamowania, a sportowe siedzenia zaprojektowane z wlotami powietrza nadają oryginalny styl oraz charakter temu miejskiemu autu ze sportowym zacięciem.

CUPRA – nowe odsłony

Terramar, Tavascan oraz UrbanRebel – to trzy nowe modele CUPRY, które zostały zaprezentowane na czerwcowym wydarzeniu Unstoppable Impulse w Barcelonie. Elektryczny SUV Terramar zawdzięcza swoją nazwę torowi wyścigowemu Automodromo de Stiges-Terremar, zbudowanemu w latach 20. pod Barceloną. To nawiązanie nie tylko podkreśla hiszpańskie DNA CUPRY, ale jest także ważnym aspektem w historii marki – właśnie w tym miejscu zainaugurowano jej powstanie. Pierwszy zelektryfikowany SUV marki wyróżni się na drodze, dzięki odważnemu wyglądowi z wyraźnie wyprofilowaną maską.

Z kolei długo wyczekiwana CUPRA Tavascan swoją nazwę zawdzięcza urokliwej, niewielkiej miejscowości położonej w prowincji Lleida w Katalonii. Niezwykle malownicze miejsce, w którym krajobraz Pirenejów przeplata się z rozległymi dolinami, dostarczył projektantom CUPRY inspiracji. Tavascan wyróżnia się swoim ekspresyjnym designem, który według twórców odzwierciedla wizję przyszłości motoryzacji.

Ostatni z zaprezentowanych modeli to koncept UrbanRebel – buntownicza wersja miejskiego samochodu elektrycznego. Jaką nazwę produkcyjną nadadzą mu Hiszpanie? Tego dowiemy się w 2025 roku.

Za nazwami samochodów CUPRY stoi historia nawiązująca do hiszpańskiego DNA modeli. Auta przyciągają wzrok, a terminy je określające są wyrazem tego, co w marce najważniejsze: sportowych emocji, unikalnych kolorów oraz ekspresyjnego designu. Słowa określające poszczególne auta stały się inspiracją dla projektantów, ale dla użytkowników tych pojazdów liczy się coś więcej: wyjątkowy i oryginalny charakter samochodów marki CUPRA.

CUPRA to marka łącząca niekonwencjonalny styl, emocje, elektryfikację i wyjątkowe osiągi. Powstała w 2018 roku w Barcelonie. Siedziba firmy znajduje się w Martorell pod Barceloną, a sprzedaż odbywa się poprzez sieć wyspecjalizowanych punktów na całym świecie. W 2021 r. CUPRA utrzymała trend wzrostowy i napędzana sukcesem Formentora potroiła swoją sprzedaż, uzyskując poziom niemal 80 000 egzemplarzy.

Udowadniając, że elektryfikacja i sportowy charakter doskonale do siebie pasują, w 2021 roku CUPRA zaprezentowała pierwszy w 100% elektryczny samochód marki – CUPRA Born. W 2022 roku firma poszerzy gamę tego modelu o pojazdy z różnymi pojemnościami akumulatorów, a także o mocniejszą wersję e-Boost. W planach na ten rok jest również wprowadzenie ekskluzywnej, limitowanej edycji modelu CUPRA Formentor VZ5.

W 2024 roku premierę będzie miał drugi całkowicie elektryczny model marki – CUPRA Tavascan, a rok później pojawi się najbardziej radykalna interpretacja miejskiego samochodu elektrycznego marki, inspirowana koncepcją CUPRA UrbanRebel.

CUPRA jest oficjalnym partnerem motoryzacyjnym klubu FC Barcelona, sponsorem zawodów World Padel Tour i oficjalnym sponsorem eSports Club Finetwork KOI. Marka współpracuje także przy takich wydarzeniach jak Primavera Sound i De Antonio Yachts. Ambasadorzy marki są częścią CUPRA Tribe i chcą być siłą napędową zmian. Wśród nich są złoci medaliści olimpijscy Adam Peaty, Melvin Richardson i Saúl Craviotto, niemiecki bramkarz Marc ter Stegen oraz zdobywczyni Złotej Piłki i najlepsza piłkarka FIFA, Alexia Putellas. Od 2022 roku polskim Partnerem marki CUPRA jest Szymon Godziek, zawodnik specjalizujący się w ekstremalnym freestyle’u MTB i freeride.

Czytaj więcej

Dzięki czytaniu czasopism możliwe jest poszerzenie posiadanej przez siebie wiedzy. W obecnych czasach gazety i czasopisma mają bardzo zróżnicowaną tematykę, dlatego z całą pewnością każdy człowiek znajdzie coś, co będzie mu w pełni odpowiadało.

Dzięki czytaniu czasopism istnieje możliwość odwoływania się do wcześniej przeczytanych tekstów, co ma bardzo duże znaczenie dla wielu osób. Źródła wiedzy są bardzo ważne, ponieważ dzięki nim człowiek może się rozwijać oraz poznawać nowe dla siebie rzeczy. Odwoływanie się do przeczytanych tekstów ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci oraz młodzieży. Te grupy dopiero poznają świat i zasady, które w nim panują. Dlatego odwoływanie się do przeczytanych tekstów kultury jest bardzo istotne. Gazetki dla dzieci i czasopisma dla młodzieży sprawdzą się w tym przypadku najlepiej, dlatego warto umożliwić dzieciom oraz młodzieży zapoznawanie się z nimi oraz czytanie.

Zarówno gazetki dla dzieci, jak i czasopisma dla młodzieży mogą w odpowiedni sposób zainspirować młodego człowieka do działania. Jest to bardzo istotny aspekt czytania czasopism, dlatego powinno się na niego zwrócić szczególną uwagę. Czytanie w skuteczny sposób angażuje mózg do pracy i skłania do myślenia nad przeczytaną treścią. Dlatego warto zapoznawać się z literaturą z różnych źródeł, a także czasopismami, które mają dość szeroką tematykę. Dzięki dokonaniu wyboru odpowiednich dla siebie pozycji człowiek z całą pewnością będzie bardziej zachęcony do działania.

Gazety i czasopisma bez wątpienia umożliwiają zdobycie nowej wiedzy orz pogłębienie wiedzy, którą się już posiada. Dodatkowo dzięki nim można również bardzo zyskać na profesjonalizmie, co w przypadku niektórych osób ma dość duże znaczenie. Szczególnie interesujące jest czytanie czasopism, w których znajdują się artykuły autorytetów z danej branży.

Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres: o 68% bardziej od słuchania muzyki, o 300% bardziej od wyjścia na spacer i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe.

Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Tymczasem w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują…

Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.

Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.

Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów.

Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję. 

Czytanie różnych książek na te same tematy pozwala nam poznać i porównać różne punkty widzenia, spojrzeć na rzeczy z różnej perspektywy, a w rezultacie rozwinąć nasz własny światopogląd.

Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.

Aż 82% moli książkowych przekazuje pieniądze i dobra materialne dla organizacji charytatywnych. 3 razy częściej niż osoby nieczytające są aktywnymi członkami tych organizacji.

Książki to ogromne skarbnice wiedzy. Tutaj nie trzeba dodatkowych argumentów.

Szczególnie, jeśli czytasz np. takie kryminały od Agathy Christie. Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń… Zdecydowanie rozwija to zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.

Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.

Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.

Najszybciej newsy trafią do Internetu. Zmiany w stanie prawnym lub projekty, które mają szansę wejść w życie, branżowe nowinki, informacje o nowych technologiach, produktach – portale internetowe są miejscem, gdzie na nie trafimy. Tak jak w przypadku niebranżowych mediów internetowych, mamy zagwarantowaną szybkość dostarczania informacji. Poszerzanie swojej wiedzy poprzez lekturę branżowej prasy, książek i stron internetowych wydaje się być oczywistą ścieżką samodzielnego rozwoju swojego życia zawodowego.

W zależności od naszych potrzeb, nastawienia, upodobań itp. warto sięgać po autorów, których styl pisania, charakter ujmowania tematu nam się podobają i po prostu do nas przemawia. Nie ma potrzeby zmuszać się do czytania czegoś, co nam się zwyczajnie nie podoba. Wszak lektura ma nam sprawiać satysfakcję i przyjemność, a nie tylko dostarczać wiedzy.

Słowo pisane to nieoceniony sposób na rozpowszechnianie informacji. Pamięć ludzka jest ulotna, o czym często przekonujemy się aż za dobrze. Dzięki lekturze zyskujemy dostęp do informacji, do których możemy się praktycznie w każdej chwili odwołać i potraktować je jako swoisty pewnik, także w sytuacjach spornych czy przy wyjaśnianiu nieścisłości. Tego komfortu nie mamy w przypadku sięgania po informacje przekazane drogą ustną, które są uważane za mniej wiarygodne. Większe zaufanie do zanotowanych informacji kosztem tych powiedzianych i usłyszanych to efekt uboczny rewolucji Gutenberga.

Czytanie jest czynnością angażującą nasz mózg – można to tak w skrócie ująć, bez wchodzenia nadmiernie w medyczne szczegóły. „Muszę przemyśleć to co przeczytałem/przeczytałam” – często w ten sposób podsumowujemy lekturę (chyba, że była ona dla nas bardzo nieangażująca na poziomie intelektualnym, emocjonalnym, nie dostarczyła nam żadnych nowych informacji itp.). Dzięki czytaniu wpadniemy na nowe pomysły, kreatywne sposoby rozwiązania problemów, nowe ujęcia starego i dobrze znanego tematu. Opisany przez autora case study może stać się inspiracją do wykorzystania przez analogię pewnych rozwiązań w nowym kontekście. Osobną kwestię, choć wartą wspomnienia, stanowią teksty, które nie są inspiracją w sensie zawodowych, a przede wszystkim w zakresie samorozwoju. Z doświadczenia mogę napisać, że świetnie w tej kwestii sprawdzają się biografie znanych ludzi, których osiągnięcia lub ścieżka życia z jakiegoś powodu budzą nasz podziw czy po prostu zainteresowanie. Recepty na sukces od A do Z na skalę Billa Gatesa w takiej biografii raczej znajdziemy (zresztą wtedy cena takiej książki była inna), ale coś, co może pchnąć nasze myślenie o swojej działalności, zachęcić do odejścia z pracy na etacie i założenia własnej firmy, przemodelowania swojej oferty, wpłynięcia na sposób komunikowania się z klientami itp. Możliwości jest tu naprawdę sporo i warto je wykorzystać. Funkcję inspiracji może pełnić biografia nie tylko kogoś z naszej branży, do tego celu potrafią się też nadawać nieźle życiorysy artystów, którzy zazwyczaj w życiu nie mieli lekko.

Leave a Comment