Posted on: Posted by: Comments: 0

Projektanci motoryzacyjni, wybierając odpowiednią nazwę dla samochodów, inspirują się wieloma dziedzinami. Od najprostszych skojarzeń, jakimi są nazwiska twórców pojazdów, po astronomię, cyfry czy kody numeryczne. Motywacją dla designerów CUPRY przy wyborze określeń poszczególnych pojazdów stała się inspiracja krainami geograficznymi, miastami oraz klimatycznymi miejscami w Hiszpanii. Unikalną strategią marki jest także konsekwentne unikanie oznaczeń nazwy konkretnego modelu na karoserii samochodu.

Formentor, Born, Ateca, Leon – nazwy modeli marki CUPRA odnoszą się do ich hiszpańskiego rodowodu i nawiązują do terenów zlokalizowanych na mapie Półwyspu Iberyjskiego. Ten wybór nie był przypadkowy, konotacje z określeniami konkretnych miejsc odnoszą się do historii oraz DNA marki, i dodatkowo oddają jej temperament. Zespół CUPRY przy wyborze nazewnictwa pojazdów postawił na oryginalność, tym samym zrezygnował z prostych skojarzeń, jakimi są cyfry bądź nazwiska twórców poszczególnych marek samochodowych. Ekspresyjne nazwy modeli producenta z Martorell tworzą kolejny element, który jest spójny z wartościami i filozofią marki, dzięki czemu miłośnicy tych samochodów mogą jeszcze lepiej poznać świat CUPRY. Producent zdecydował się też na nietypowe rozwiązanie – żaden z samochodów marki nie został oznaczony swoją nazwą na klapie bagażnika pojazdu. To świadoma i unikalna strategia hiszpańskiej marki, która dowodzi, że wszystkie jej modele skierowane są dla prawdziwych fanów motoryzacji.

CUPRA Formentor – auto rzeźbione przez naturę

Formentor to autorski model CUPRY, którego wyróżnia ekspresyjny i sportowy design. Nazwa modelu wywodzi się od północnego przylądka Majorki Cap de Formentor. Wybór tego określenia nie był przypadkowy. Projekt poszczególnych elementów nadwozia auta nawiązuje do surowego klifowego krajobrazu wyspy. Mocno zarysowana linia, boczne wyraziste wypukłości, 19-calowe felgi w miedzianym kolorze podkreślają zdecydowany i dynamiczny charakter crossovera. Samochód dostępny jest w dedykowanych barwach: matowym odcieniu Petrol Blue Matt, Magnetic Tech Matt oraz Graphen Gray. Oryginalny design auta został doceniony przez światowych ekspertów, którzy przyznali mu prestiżową nagrodę Red Dot Award w 2021 roku.

CUPRA Born – mariaż elektrycznych emocji

Najmodniejsze kawiarnie, restauracje, luksusowe butiki, wielkomiejski klimat połączony z architekturą wywodzącą się ze średniowiecza – tak prezentuje się tętniąca życiem dzielnica el Born w Barcelonie. Nazwa pierwszego elektrycznego modelu CUPRY została zainspirowana tą klimatyczną częścią hiszpańskiego miasta. Bezemisyjny samochód oferowany jest w wersji silnikowej o mocy nawet do 231 KM i maksymalnym momencie obrotowym 310 Nm. Dodatkowo, auto jest napędzane na tylną oś i można je doładować w zaledwie 7 minut, aby wydłużyć trasę o kolejne 100 km. CUPRA postawiła na precyzję w projekcie detali samochodu. Miedziane charakterystyczne obramowania we wlocie powietrza czy felgi z wyrazistymi ostrymi elementami podkreślają miejski charakter auta. Borna wyróżnia także jego wnętrze. Kubełkowe fotele obszyto materiałem SEAQUAL YARN, tkaniną z włókien polimerowych, pozyskiwanych z recyklingu plastiku wyłowionego z mórz i oceanów.

Cupra Ateca – samochód ze słoneczną duszą

Nazwa dynamicznego SUV’a manifestuje hiszpański rodowód CUPRY. Ateca to słoneczna, wzgórzysta miejscowość w regionie Aragonii, która jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Madrytu oraz Saragossy wybierających się na odpoczynek za miastem. Producenci marki wybrali tę nazwę, by oddać energiczny temperament samochodu oraz podkreślić jego SUV’owy charakter, który pozwala na komfortową jazdę na pozamiejskich, malowniczych drogach występujących w terenie Ateki. Samochód łączy w sobie finezję hiszpańskich projektantów ze sportowym duchem. Szczególnie dynamiczny jest design auta: 19-calowe aluminiowe felgi, silnie zarysowana linia rzeźby samochodu, wyprofilowana maska oraz pełne światła LED nadają niepowtarzalnego wyglądu. Całość dopełniają aluminiowe detale w miedzianym kolorze. Szeroki wachlarz udogodnień sprawia, że przemieszczanie się Atecą jest wygodne nawet na górzystych terenach, występujących np. w regionie Aragonii.

CUPRA Leon – auto ze sportowym zacięciem

Leon to sportowe auto stworzone z myślą o jeździe w mieście. Inspiracją dla zespołu projektantów CUPRY stała się hiszpańska miejscowość León, której określenie wywodzi się od łacińskich słów Legio Septima Gemina, oznaczających nazwę legionu rzymskiego, któremu przypisuje się założenie tej aglomeracji. Wybór nazewnictwa nie był przypadkowy, urbanistyczny krajobraz miejsca łączy w sobie klasykę, którą uzupełniają nowoczesne budynki. Efektowny i sportowy design tego pojazdu podkreślają ekspresyjne linie nadwozia oraz charakterystyczne dla stylistyki CUPRY miedziane obudowy lusterek. Zamontowane hamulce Brembo zapewniają zwiększoną moc hamowania, a sportowe siedzenia zaprojektowane z wlotami powietrza nadają oryginalny styl oraz charakter temu miejskiemu autu ze sportowym zacięciem.

CUPRA – nowe odsłony

Terramar, Tavascan oraz UrbanRebel – to trzy nowe modele CUPRY, które zostały zaprezentowane na czerwcowym wydarzeniu Unstoppable Impulse w Barcelonie. Elektryczny SUV Terramar zawdzięcza swoją nazwę torowi wyścigowemu Automodromo de Stiges-Terremar, zbudowanemu w latach 20. pod Barceloną. To nawiązanie nie tylko podkreśla hiszpańskie DNA CUPRY, ale jest także ważnym aspektem w historii marki – właśnie w tym miejscu zainaugurowano jej powstanie. Pierwszy zelektryfikowany SUV marki wyróżni się na drodze, dzięki odważnemu wyglądowi z wyraźnie wyprofilowaną maską.

Z kolei długo wyczekiwana CUPRA Tavascan swoją nazwę zawdzięcza urokliwej, niewielkiej miejscowości położonej w prowincji Lleida w Katalonii. Niezwykle malownicze miejsce, w którym krajobraz Pirenejów przeplata się z rozległymi dolinami, dostarczył projektantom CUPRY inspiracji. Tavascan wyróżnia się swoim ekspresyjnym designem, który według twórców odzwierciedla wizję przyszłości motoryzacji.

Ostatni z zaprezentowanych modeli to koncept UrbanRebel – buntownicza wersja miejskiego samochodu elektrycznego. Jaką nazwę produkcyjną nadadzą mu Hiszpanie? Tego dowiemy się w 2025 roku.

Za nazwami samochodów CUPRY stoi historia nawiązująca do hiszpańskiego DNA modeli. Auta przyciągają wzrok, a terminy je określające są wyrazem tego, co w marce najważniejsze: sportowych emocji, unikalnych kolorów oraz ekspresyjnego designu. Słowa określające poszczególne auta stały się inspiracją dla projektantów, ale dla użytkowników tych pojazdów liczy się coś więcej: wyjątkowy i oryginalny charakter samochodów marki CUPRA.

CUPRA to marka łącząca niekonwencjonalny styl, emocje, elektryfikację i wyjątkowe osiągi. Powstała w 2018 roku w Barcelonie. Siedziba firmy znajduje się w Martorell pod Barceloną, a sprzedaż odbywa się poprzez sieć wyspecjalizowanych punktów na całym świecie. W 2021 r. CUPRA utrzymała trend wzrostowy i napędzana sukcesem Formentora potroiła swoją sprzedaż, uzyskując poziom niemal 80 000 egzemplarzy.

Udowadniając, że elektryfikacja i sportowy charakter doskonale do siebie pasują, w 2021 roku CUPRA zaprezentowała pierwszy w 100% elektryczny samochód marki – CUPRA Born. W 2022 roku firma poszerzy gamę tego modelu o pojazdy z różnymi pojemnościami akumulatorów, a także o mocniejszą wersję e-Boost. W planach na ten rok jest również wprowadzenie ekskluzywnej, limitowanej edycji modelu CUPRA Formentor VZ5.

W 2024 roku premierę będzie miał drugi całkowicie elektryczny model marki – CUPRA Tavascan, a rok później pojawi się najbardziej radykalna interpretacja miejskiego samochodu elektrycznego marki, inspirowana koncepcją CUPRA UrbanRebel.

CUPRA jest oficjalnym partnerem motoryzacyjnym klubu FC Barcelona, sponsorem zawodów World Padel Tour i oficjalnym sponsorem eSports Club Finetwork KOI. Marka współpracuje także przy takich wydarzeniach jak Primavera Sound i De Antonio Yachts. Ambasadorzy marki są częścią CUPRA Tribe i chcą być siłą napędową zmian. Wśród nich są złoci medaliści olimpijscy Adam Peaty, Melvin Richardson i Saúl Craviotto, niemiecki bramkarz Marc ter Stegen oraz zdobywczyni Złotej Piłki i najlepsza piłkarka FIFA, Alexia Putellas. Od 2022 roku polskim Partnerem marki CUPRA jest Szymon Godziek, zawodnik specjalizujący się w ekstremalnym freestyle’u MTB i freeride.

Leave a Comment