Posted on: Posted by: Comments: 0

Projektanci motoryzacyjni, wybierając odpowiednią nazwę dla samochodów, inspirują się wieloma dziedzinami. Od najprostszych skojarzeń, jakimi są nazwiska twórców pojazdów, po astronomię, cyfry czy kody numeryczne. Motywacją dla designerów CUPRY przy wyborze określeń poszczególnych pojazdów stała się inspiracja krainami geograficznymi, miastami oraz klimatycznymi miejscami w Hiszpanii. Unikalną strategią marki jest także konsekwentne unikanie oznaczeń nazwy konkretnego modelu na karoserii samochodu.

Formentor, Born, Ateca, Leon – nazwy modeli marki CUPRA odnoszą się do ich hiszpańskiego rodowodu i nawiązują do terenów zlokalizowanych na mapie Półwyspu Iberyjskiego. Ten wybór nie był przypadkowy, konotacje z określeniami konkretnych miejsc odnoszą się do historii oraz DNA marki, i dodatkowo oddają jej temperament. Zespół CUPRY przy wyborze nazewnictwa pojazdów postawił na oryginalność, tym samym zrezygnował z prostych skojarzeń, jakimi są cyfry bądź nazwiska twórców poszczególnych marek samochodowych. Ekspresyjne nazwy modeli producenta z Martorell tworzą kolejny element, który jest spójny z wartościami i filozofią marki, dzięki czemu miłośnicy tych samochodów mogą jeszcze lepiej poznać świat CUPRY. Producent zdecydował się też na nietypowe rozwiązanie – żaden z samochodów marki nie został oznaczony swoją nazwą na klapie bagażnika pojazdu. To świadoma i unikalna strategia hiszpańskiej marki, która dowodzi, że wszystkie jej modele skierowane są dla prawdziwych fanów motoryzacji.

CUPRA Formentor – auto rzeźbione przez naturę

Formentor to autorski model CUPRY, którego wyróżnia ekspresyjny i sportowy design. Nazwa modelu wywodzi się od północnego przylądka Majorki Cap de Formentor. Wybór tego określenia nie był przypadkowy. Projekt poszczególnych elementów nadwozia auta nawiązuje do surowego klifowego krajobrazu wyspy. Mocno zarysowana linia, boczne wyraziste wypukłości, 19-calowe felgi w miedzianym kolorze podkreślają zdecydowany i dynamiczny charakter crossovera. Samochód dostępny jest w dedykowanych barwach: matowym odcieniu Petrol Blue Matt, Magnetic Tech Matt oraz Graphen Gray. Oryginalny design auta został doceniony przez światowych ekspertów, którzy przyznali mu prestiżową nagrodę Red Dot Award w 2021 roku.

CUPRA Born – mariaż elektrycznych emocji

Najmodniejsze kawiarnie, restauracje, luksusowe butiki, wielkomiejski klimat połączony z architekturą wywodzącą się ze średniowiecza – tak prezentuje się tętniąca życiem dzielnica el Born w Barcelonie. Nazwa pierwszego elektrycznego modelu CUPRY została zainspirowana tą klimatyczną częścią hiszpańskiego miasta. Bezemisyjny samochód oferowany jest w wersji silnikowej o mocy nawet do 231 KM i maksymalnym momencie obrotowym 310 Nm. Dodatkowo, auto jest napędzane na tylną oś i można je doładować w zaledwie 7 minut, aby wydłużyć trasę o kolejne 100 km. CUPRA postawiła na precyzję w projekcie detali samochodu. Miedziane charakterystyczne obramowania we wlocie powietrza czy felgi z wyrazistymi ostrymi elementami podkreślają miejski charakter auta. Borna wyróżnia także jego wnętrze. Kubełkowe fotele obszyto materiałem SEAQUAL YARN, tkaniną z włókien polimerowych, pozyskiwanych z recyklingu plastiku wyłowionego z mórz i oceanów.

Cupra Ateca – samochód ze słoneczną duszą

Nazwa dynamicznego SUV’a manifestuje hiszpański rodowód CUPRY. Ateca to słoneczna, wzgórzysta miejscowość w regionie Aragonii, która jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Madrytu oraz Saragossy wybierających się na odpoczynek za miastem. Producenci marki wybrali tę nazwę, by oddać energiczny temperament samochodu oraz podkreślić jego SUV’owy charakter, który pozwala na komfortową jazdę na pozamiejskich, malowniczych drogach występujących w terenie Ateki. Samochód łączy w sobie finezję hiszpańskich projektantów ze sportowym duchem. Szczególnie dynamiczny jest design auta: 19-calowe aluminiowe felgi, silnie zarysowana linia rzeźby samochodu, wyprofilowana maska oraz pełne światła LED nadają niepowtarzalnego wyglądu. Całość dopełniają aluminiowe detale w miedzianym kolorze. Szeroki wachlarz udogodnień sprawia, że przemieszczanie się Atecą jest wygodne nawet na górzystych terenach, występujących np. w regionie Aragonii.

CUPRA Leon – auto ze sportowym zacięciem

Leon to sportowe auto stworzone z myślą o jeździe w mieście. Inspiracją dla zespołu projektantów CUPRY stała się hiszpańska miejscowość León, której określenie wywodzi się od łacińskich słów Legio Septima Gemina, oznaczających nazwę legionu rzymskiego, któremu przypisuje się założenie tej aglomeracji. Wybór nazewnictwa nie był przypadkowy, urbanistyczny krajobraz miejsca łączy w sobie klasykę, którą uzupełniają nowoczesne budynki. Efektowny i sportowy design tego pojazdu podkreślają ekspresyjne linie nadwozia oraz charakterystyczne dla stylistyki CUPRY miedziane obudowy lusterek. Zamontowane hamulce Brembo zapewniają zwiększoną moc hamowania, a sportowe siedzenia zaprojektowane z wlotami powietrza nadają oryginalny styl oraz charakter temu miejskiemu autu ze sportowym zacięciem.

CUPRA – nowe odsłony

Terramar, Tavascan oraz UrbanRebel – to trzy nowe modele CUPRY, które zostały zaprezentowane na czerwcowym wydarzeniu Unstoppable Impulse w Barcelonie. Elektryczny SUV Terramar zawdzięcza swoją nazwę torowi wyścigowemu Automodromo de Stiges-Terremar, zbudowanemu w latach 20. pod Barceloną. To nawiązanie nie tylko podkreśla hiszpańskie DNA CUPRY, ale jest także ważnym aspektem w historii marki – właśnie w tym miejscu zainaugurowano jej powstanie. Pierwszy zelektryfikowany SUV marki wyróżni się na drodze, dzięki odważnemu wyglądowi z wyraźnie wyprofilowaną maską.

Z kolei długo wyczekiwana CUPRA Tavascan swoją nazwę zawdzięcza urokliwej, niewielkiej miejscowości położonej w prowincji Lleida w Katalonii. Niezwykle malownicze miejsce, w którym krajobraz Pirenejów przeplata się z rozległymi dolinami, dostarczył projektantom CUPRY inspiracji. Tavascan wyróżnia się swoim ekspresyjnym designem, który według twórców odzwierciedla wizję przyszłości motoryzacji.

Ostatni z zaprezentowanych modeli to koncept UrbanRebel – buntownicza wersja miejskiego samochodu elektrycznego. Jaką nazwę produkcyjną nadadzą mu Hiszpanie? Tego dowiemy się w 2025 roku.

Za nazwami samochodów CUPRY stoi historia nawiązująca do hiszpańskiego DNA modeli. Auta przyciągają wzrok, a terminy je określające są wyrazem tego, co w marce najważniejsze: sportowych emocji, unikalnych kolorów oraz ekspresyjnego designu. Słowa określające poszczególne auta stały się inspiracją dla projektantów, ale dla użytkowników tych pojazdów liczy się coś więcej: wyjątkowy i oryginalny charakter samochodów marki CUPRA.

CUPRA to marka łącząca niekonwencjonalny styl, emocje, elektryfikację i wyjątkowe osiągi. Powstała w 2018 roku w Barcelonie. Siedziba firmy znajduje się w Martorell pod Barceloną, a sprzedaż odbywa się poprzez sieć wyspecjalizowanych punktów na całym świecie. W 2021 r. CUPRA utrzymała trend wzrostowy i napędzana sukcesem Formentora potroiła swoją sprzedaż, uzyskując poziom niemal 80 000 egzemplarzy.

Udowadniając, że elektryfikacja i sportowy charakter doskonale do siebie pasują, w 2021 roku CUPRA zaprezentowała pierwszy w 100% elektryczny samochód marki – CUPRA Born. W 2022 roku firma poszerzy gamę tego modelu o pojazdy z różnymi pojemnościami akumulatorów, a także o mocniejszą wersję e-Boost. W planach na ten rok jest również wprowadzenie ekskluzywnej, limitowanej edycji modelu CUPRA Formentor VZ5.

W 2024 roku premierę będzie miał drugi całkowicie elektryczny model marki – CUPRA Tavascan, a rok później pojawi się najbardziej radykalna interpretacja miejskiego samochodu elektrycznego marki, inspirowana koncepcją CUPRA UrbanRebel.

CUPRA jest oficjalnym partnerem motoryzacyjnym klubu FC Barcelona, sponsorem zawodów World Padel Tour i oficjalnym sponsorem eSports Club Finetwork KOI. Marka współpracuje także przy takich wydarzeniach jak Primavera Sound i De Antonio Yachts. Ambasadorzy marki są częścią CUPRA Tribe i chcą być siłą napędową zmian. Wśród nich są złoci medaliści olimpijscy Adam Peaty, Melvin Richardson i Saúl Craviotto, niemiecki bramkarz Marc ter Stegen oraz zdobywczyni Złotej Piłki i najlepsza piłkarka FIFA, Alexia Putellas. Od 2022 roku polskim Partnerem marki CUPRA jest Szymon Godziek, zawodnik specjalizujący się w ekstremalnym freestyle’u MTB i freeride.

Czytaj więcej

Czytanie daje wiele korzyści. Relaksuje, poszerza wiedzę, daje poczucie dobrze wykorzystanego i mile spędzonego czasu.

Czytanie poprawia pamięć. Gdy mózg stara się wszystko zapamiętać, wówczas pamięć staje się lepsza. Przy każdej kolejnej publikacji, tworzą się nowe ścieżki, wzmacniające już te istniejące. Podczas czytania jest więcej czasu na myślenie, analizowanie, refleksję. Można wrócić do konkretnego fragmentu i przeczytać go kilka razy, by zwiększyć aktywność pamięci.

Pobudzamy do działania naszą wyobraźnię. Tworzymy w głowie pewne obrazy, łącząc je z tymi, które już posiadamy w pamięci. Tak jak sportowcy ćwiczą swoje mięśnie na np. podnosząc ciężary, czy kulturyści napinając je, a tym samym rozwijając, tak w naszej głowie wzmacniają się „mięśnie pamięci” podczas czytania.

Czytanie uwalania od stresu i uspokaja. Czytanie bardziej łagodzi stres, niż słuchanie muzyki czy spacer. Ma pozytywny wpływa na nasze ciało, które odpoczywa i regeneruje się. Podczas czytania zostajemy przeniesieni do innego świata, pozbawionego kłopotów i problemów dnia codziennego. Zmienia się wówczas nasze samopoczucie.

Czytanie kształtuje charakter. Niezależnie czy będzie to literatura obyczajowa, psychologia, kryminał, czy tematyka społeczna, z każdej pozycji jesteśmy wstanie wysunąć swoje wnioski lub dowiedzieć się całkowicie nowych rzeczy. Czytanie uczy jak zachować się w danej sytuacji, poszerza horyzonty, otwiera nas na nowe doświadczenia, po porostu nas kształtuje.

Książki pogłębiają wiedzę. Ludzie, którzy czytają regularnie i w dużych ilościach, wydają się być mądrzejsi od tych, którzy tego nie praktykują. Są bardziej świadomi swojego otoczenia, tego kim są i w jaki sposób działają poprzez bogactwo nauki, wydobyte z książek. Każda publikacja to skarbnica wiedzy. Ilekroć będziemy czytać te samą pozycję, to za każdym razem wydobędziemy z niej nowe informacje, zwrócimy uwagę na coś innego, albo na konkretną sprawę spojrzymy z innej perspektywy.

Im częstszy mamy kontakt z różnorodną literaturą tym większa ilość słów zostaje przez nas przyswojona. Poprawia się tym samym nasze wysławianie się i dowodzenie językiem. W naszej głowie pozostają nowe słowa, idiomy, wyrażenia i style pisania, charakterystyczne dla danego utworu. Pokaźny zasób słownictwa ułatwia funkcjonowanie zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym. Nowe wyrazy, które przyswoiliśmy wspierają nasze procesy myślowe, a to z kolei przekłada się wyrażanie naszych uczuć i myśli. Osobom oczytanym łatwiej się komunikować ze względu na zróżnicowany zakres słów.

Czytanie opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera. Czytanie zmniejsza poziom depresji, a dobry poradnik pozwala nawet wyjść z niej całkowicie. Takie publikacje zawierają wiele cennych wskazówek, dotyczących diet, ćwiczeń i zdrowego stylu życia. Zastosowanie się do nich prowadzi do ulepszenia zdrowia fizycznego i psychicznego.

Codzienny trening mózgu w postaci czytania może zahamować rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Czytanie to jeden z najlepszych sposobów wyciszenia się przed spaniem.

Czytanie fikcji literackiej ma znakomity wpływ na zdolność do empatii i znoszenia niepewnych sytuacji. To wszystko sprawia, że bardziej rozumiemy ludzkie emocje i staramy się nie popełniać tych samych błędów. Zdobywamy nową wiedzę na temat możliwości i sposobów zachowań w różnych sytuacjach, z którymi dotąd nie mieliśmy do czynienia.

Czytanie poprawia umiejętności komunikacyjne. Pomaga w łatwy sposób przekazać to, co chcemy powiedzieć. Dobra komunikacja, polepsza relacje z innymi.

Wystarczy 20 minut dziennie na czytanie, by przekonać się, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na innych czynnościach. Czytanie w znacznym stopniu poprawia pamięć, inteligencję i koncentrację. Czytanie pozwala mózgowi odbyć rodzaj treningu, stymulując mózg do pracy. Im bardziej jest on aktywny, tym dla niego lepiej. Poszerzamy swoją wiedzę na wiele tematów i wzbogacamy własne słownictwo.

Nie ma wątpliwości, że czytanie wpływa w znaczącym stopniu na nasz umysł. Choć statystyki nie są pozytywne i pokazują, że coraz więcej osób zamiast papierowej lektury wybiera Internet jako podstawowe źródło informacji, bez wątpienia to właśnie czytanie książek pogłębia zasób słownictwa, uczy ortografii, interpunkcji, pozwala na dogłębne poznanie problemu, poszerza wiedzę. Czasami wystarczy kilka minut dziennie, by w ciągu roku przeczytać wiele wartościowych książek.

Czytanie wzbogaca słownictwo, co znacznie pomaga w opisywaniu swoich uczuć i myśli. Ludziom często umyka jakiś wyraz lub chcą coś powiedzieć, ale nie potrafią ubrać tego w słowa. Na szczęście można nad tym pracować, a czytanie jest najlepszym ćwiczeniem. Warto czytać książki zarówno podczas nauki czytania, jak i wtedy, kiedy ta umiejętność została opanowana do perfekcji. Poza tym dobrze jest zwrócić uwagę na dzieła wybitnych, polskich i zagranicznych pisarzy, którzy są prawdziwymi mistrzami we władaniu języka.

Czytanie książek to także doskonała stymulacja dla mózgu. Czytając, tworzymy w głowie obrazy, łączymy nową wiedzę z tym, co już jest nam znane. Podczas czytania lektury, neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć.

Dlaczego warto czytać książki? Czytanie działa uspokajająco. Jeżeli wybierzesz książkę, która naprawdę Cię interesuje, stres dnia codziennego odejdzie w zapomnienie. Książki biznesowe czy poradniki warto czytać rano. Natomiast wieczorem, przed snem wybieraj powieści — ułatwi Ci to zasypianie.

Ludzie, którzy czytają, są mądrzejsi. Nie bez powodu mówi się o kimś, kto posiada wartościową wiedzę, że jest „oczytany”. Książki pozwalają na poprawę wielu aspektów swojego życia — od biznesu, poprzez relacje z innymi, po psychologię. Warto czytać książki, ponieważ to właśnie lektura sprawia, że człowiek poszerza swoje horyzonty i staje się jeszcze bardziej inteligentny.

Książki potrafią zainspirować. Czasami znajdujemy się w takim punkcie swojego życia, że nie wiemy, w którą stronę warto pójść. Dlaczego warto czytać książki? W lekturze może zainspirować wszystko — postawa głównego bohatera, odwiedzane miejsca, podejmowane decyzje, aktywności.

Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi. Ludzie, którzy czytają, 3 razy częściej odwiedzają muzea, a 2 razy częściej sami malują, piszą lub fotografują. Dzięki książkom rozwija się także empatia. Angażujemy się w fikcję literacką i potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka, a także go zrozumieć.

Książki wpływają także na większe zdolności analityczne. Osoby, które czytają kryminały, wymagające rozwiązywania zagadek, analizowania faktów, stawiania tez, rozwijają w sobie zdolność krytycznego i analitycznego myślenia. W tym przypadku szczególnie polecamy klasyki polskich kryminałów. Pamiętaj, że warto czytać książki już od najmłodszych lat, aby zauważyć pozytywny wpływ czytania w dorosłym życiu.

Częstsze sięganie po lekturę to także rozwijanie własnego stylu. Warto wybierać książki uznanych pisarzy, dzięki którym nauczymy się poprawności gramatycznej oraz ortograficznej. To jedna z najważniejszej korzyści, wynikającej z czytania książek, którą z pewnością doceni każdy dorosły, który już jako dziecko namiętnie czytał książki.

Dzięki czytaniu możemy postawić się w różnych sytuacjach i wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy na miejscu bohatera. Otwieramy się tym samym na nowe doświadczenia czy wyzwania, rozszerzamy horyzonty, kształtując własną osobowość. Ponadto dziecko, czytające mądre powieści przygodowe może nauczyć się pozytywnych zachowań, które w dorosłym życiu mogą nie raz uratować człowieka z opresji.

Według badań przeprowadzonych przez amerykańską agencję wspierającą sztukę — NEA — ludzie, którzy regularnie czytają, znacznie bardziej angażują się obywatelsko oraz kulturowo. Co więcej, czytelnicy mają większą swobodę i łatwość wypowiedzi

Czytanie daje wiele korzyści. Relaksuje, poszerza wiedzę, daje poczucie dobrze wykorzystanego i mile spędzonego czasu.

Czytanie poprawia pamięć. Gdy mózg stara się wszystko zapamiętać, wówczas pamięć staje się lepsza. Przy każdej kolejnej publikacji, tworzą się nowe ścieżki, wzmacniające już te istniejące. Podczas czytania jest więcej czasu na myślenie, analizowanie, refleksję. Można wrócić do konkretnego fragmentu i przeczytać go kilka razy, by zwiększyć aktywność pamięci.

Pobudzamy do działania naszą wyobraźnię. Tworzymy w głowie pewne obrazy, łącząc je z tymi, które już posiadamy w pamięci. Tak jak sportowcy ćwiczą swoje mięśnie na np. podnosząc ciężary, czy kulturyści napinając je, a tym samym rozwijając, tak w naszej głowie wzmacniają się „mięśnie pamięci” podczas czytania.

Czytanie uwalania od stresu i uspokaja. Czytanie bardziej łagodzi stres, niż słuchanie muzyki czy spacer. Ma pozytywny wpływa na nasze ciało, które odpoczywa i regeneruje się. Podczas czytania zostajemy przeniesieni do innego świata, pozbawionego kłopotów i problemów dnia codziennego. Zmienia się wówczas nasze samopoczucie.

Czytanie kształtuje charakter. Niezależnie czy będzie to literatura obyczajowa, psychologia, kryminał, czy tematyka społeczna, z każdej pozycji jesteśmy wstanie wysunąć swoje wnioski lub dowiedzieć się całkowicie nowych rzeczy. Czytanie uczy jak zachować się w danej sytuacji, poszerza horyzonty, otwiera nas na nowe doświadczenia, po porostu nas kształtuje.

Książki pogłębiają wiedzę. Ludzie, którzy czytają regularnie i w dużych ilościach, wydają się być mądrzejsi od tych, którzy tego nie praktykują. Są bardziej świadomi swojego otoczenia, tego kim są i w jaki sposób działają poprzez bogactwo nauki, wydobyte z książek. Każda publikacja to skarbnica wiedzy. Ilekroć będziemy czytać te samą pozycję, to za każdym razem wydobędziemy z niej nowe informacje, zwrócimy uwagę na coś innego, albo na konkretną sprawę spojrzymy z innej perspektywy.

Im częstszy mamy kontakt z różnorodną literaturą tym większa ilość słów zostaje przez nas przyswojona. Poprawia się tym samym nasze wysławianie się i dowodzenie językiem. W naszej głowie pozostają nowe słowa, idiomy, wyrażenia i style pisania, charakterystyczne dla danego utworu. Pokaźny zasób słownictwa ułatwia funkcjonowanie zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym. Nowe wyrazy, które przyswoiliśmy wspierają nasze procesy myślowe, a to z kolei przekłada się wyrażanie naszych uczuć i myśli. Osobom oczytanym łatwiej się komunikować ze względu na zróżnicowany zakres słów.

Czytanie opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera. Czytanie zmniejsza poziom depresji, a dobry poradnik pozwala nawet wyjść z niej całkowicie. Takie publikacje zawierają wiele cennych wskazówek, dotyczących diet, ćwiczeń i zdrowego stylu życia. Zastosowanie się do nich prowadzi do ulepszenia zdrowia fizycznego i psychicznego.

Codzienny trening mózgu w postaci czytania może zahamować rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Czytanie to jeden z najlepszych sposobów wyciszenia się przed spaniem.

Czytanie fikcji literackiej ma znakomity wpływ na zdolność do empatii i znoszenia niepewnych sytuacji. To wszystko sprawia, że bardziej rozumiemy ludzkie emocje i staramy się nie popełniać tych samych błędów. Zdobywamy nową wiedzę na temat możliwości i sposobów zachowań w różnych sytuacjach, z którymi dotąd nie mieliśmy do czynienia.

Czytanie poprawia umiejętności komunikacyjne. Pomaga w łatwy sposób przekazać to, co chcemy powiedzieć. Dobra komunikacja, polepsza relacje z innymi.

Wystarczy 20 minut dziennie na czytanie, by przekonać się, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na innych czynnościach. Czytanie w znacznym stopniu poprawia pamięć, inteligencję i koncentrację. Czytanie pozwala mózgowi odbyć rodzaj treningu, stymulując mózg do pracy. Im bardziej jest on aktywny, tym dla niego lepiej. Poszerzamy swoją wiedzę na wiele tematów i wzbogacamy własne słownictwo.

Leave a Comment