Posted on: Posted by: Comments: 0

Regulacje związane z ochroną danych są wprowadzane na całym świecie. Wszyscy zapewne słyszeliśmy o ich unijnej wersji. Dzięki nowym przepisom organizacje mają świadomość konieczności ochrony przekazywanych im danych osobowych. Niestosowanie się do wspomnianych regulacji grozi wysokimi karami finansowymi.

Na mocy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych za złamanie RODO urząd ICO (ang. Information Commissioner’s Office ) może nakładać na organizacje kary o wysokości do 4% rocznych obrotów. Co więcej, ujawnienie danych może zaszkodzić nie tylko reputacji firmy, ale także osobom, których dane wyciekły, zostały wykradzione lub zaginęły. Firma może dodatkowo spodziewać się pozwu, co wiąże się z dalszym pogorszeniem reputacji oraz kosztami.

Co prawda, branża informatyczna dostarcza zaawansowane technologie przetwarzania danych, ale także ma swój udział w ich utracie. Korporacyjne systemy i sieci IT są wyposażone w rozwiązania mające minimalizować ryzyko naruszenia danych, jednak problem pojawia się, gdy dane są fizycznie przenoszone z miejsca na miejsce. Ile razy słyszeliśmy o zgubieniu lub kradzieży telefonów komórkowych, laptopów, pamięci USB, przenośnych dysków twardych lub nośników optycznych?

Często zdarza się, że dane są gotowe do odczytu niemal natychmiast lub przy minimalnym wysiłku ze strony wykwalifikowanej i wyposażonej w odpowiednie narzędzia osoby. Odczyt danych jest możliwy głównie dlatego, że nie są one zaszyfrowane. Najgłośniejsze sprawy związane z wyciekiem danych dotyczą poufnych danych pacjentów, które są często przechowywane na przenośnych pamięciach USB. Dane zapisane na tych nośnikach zwykle wystarczą hakerom, aby podszyć się pod inną osobę.

Ostatni przypadek dotyczy nauczycielki, która zostawiła pamięć USB zawierającą poufne dane setek uczniów w laptopie znajdującym się w biurze rady hrabstwa Lincolnshire. Gdy wróciła do biura po nośniku nie było śladu i nigdy go nie odnaleziono. Urząd ICO ukarał radę grzywną w wysokości 80 tys. funtów głównie za to, że dane nie były zaszyfrowane.

Organizacje o różnej wielkości często przenoszą dokumenty o charakterze poufnym, co niesie ze sobą ryzyko, że mogę one trafić w niepowołane ręce. Dane te mogą dotyczyć m.in. kwestii finansowych, prawnych, handlowych lub własności intelektualnej. Każda organizacja wie, które dane są poufne, a które nie. Z uwagi na częste fizyczne przenoszenie danych między oddziałami firmy warto pomyśleć o ich zaszyfrowaniu oraz przechowywaniu haseł w osobnym miejscu.

Jak to zwykle w cyberbezpieczeństwie bywa, najsłabszym ogniwem jest z reguły człowiek. Jeśli hakerowi uda się przekonać pracowników do ujawnienia loginów i haseł, najtrudniejsze ma już za sobą. Wszystkie osoby zajmujące się poufnymi danymi muszą znać ryzyko i wiedzieć, jak je minimalizować, a organizacje powinny wprowadzić surowsze zasady dostępu. W przypadku poufnych danych pracownicy muszą wiedzieć, że określona informacje muszą być zaszyfrowane, a żeby jeszcze bardziej ułatwić sobie życie, należy szyfrować wszystkie przenośne nośniki danych.

Firma Verbatim oferuje wiele przenośnych pamięci chronionych 256-bitowym kluczem AES, który dotychczas nie został złamany. Urządzenia te, w tym dyski twarde, dyski SSD, pamięci USB oraz kieszenie na dyski, są zabezpieczone m.in, klawiaturami, czytnikami linii papilarnych oraz standardowymi interfejsami wymagającymi podania loginu i hasła. Dane są bezpieczne do momentu, gdy osoba niepowołana uzyska dostęp do hasła lub odcisków palców.

Czytaj więcej

Dzięki czytaniu czasopism możliwe jest poszerzenie posiadanej przez siebie wiedzy. W obecnych czasach gazety i czasopisma mają bardzo zróżnicowaną tematykę, dlatego z całą pewnością każdy człowiek znajdzie coś, co będzie mu w pełni odpowiadało.

Dzięki czytaniu czasopism istnieje możliwość odwoływania się do wcześniej przeczytanych tekstów, co ma bardzo duże znaczenie dla wielu osób. Źródła wiedzy są bardzo ważne, ponieważ dzięki nim człowiek może się rozwijać oraz poznawać nowe dla siebie rzeczy. Odwoływanie się do przeczytanych tekstów ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci oraz młodzieży. Te grupy dopiero poznają świat i zasady, które w nim panują. Dlatego odwoływanie się do przeczytanych tekstów kultury jest bardzo istotne. Gazetki dla dzieci i czasopisma dla młodzieży sprawdzą się w tym przypadku najlepiej, dlatego warto umożliwić dzieciom oraz młodzieży zapoznawanie się z nimi oraz czytanie.

Zarówno gazetki dla dzieci, jak i czasopisma dla młodzieży mogą w odpowiedni sposób zainspirować młodego człowieka do działania. Jest to bardzo istotny aspekt czytania czasopism, dlatego powinno się na niego zwrócić szczególną uwagę. Czytanie w skuteczny sposób angażuje mózg do pracy i skłania do myślenia nad przeczytaną treścią. Dlatego warto zapoznawać się z literaturą z różnych źródeł, a także czasopismami, które mają dość szeroką tematykę. Dzięki dokonaniu wyboru odpowiednich dla siebie pozycji człowiek z całą pewnością będzie bardziej zachęcony do działania.

Gazety i czasopisma bez wątpienia umożliwiają zdobycie nowej wiedzy orz pogłębienie wiedzy, którą się już posiada. Dodatkowo dzięki nim można również bardzo zyskać na profesjonalizmie, co w przypadku niektórych osób ma dość duże znaczenie. Szczególnie interesujące jest czytanie czasopism, w których znajdują się artykuły autorytetów z danej branży.

Czytanie daje wiele korzyści. Relaksuje, poszerza wiedzę, daje poczucie dobrze wykorzystanego i mile spędzonego czasu.

Czytanie poprawia pamięć. Gdy mózg stara się wszystko zapamiętać, wówczas pamięć staje się lepsza. Przy każdej kolejnej publikacji, tworzą się nowe ścieżki, wzmacniające już te istniejące. Podczas czytania jest więcej czasu na myślenie, analizowanie, refleksję. Można wrócić do konkretnego fragmentu i przeczytać go kilka razy, by zwiększyć aktywność pamięci.

Pobudzamy do działania naszą wyobraźnię. Tworzymy w głowie pewne obrazy, łącząc je z tymi, które już posiadamy w pamięci. Tak jak sportowcy ćwiczą swoje mięśnie na np. podnosząc ciężary, czy kulturyści napinając je, a tym samym rozwijając, tak w naszej głowie wzmacniają się „mięśnie pamięci” podczas czytania.

Czytanie uwalania od stresu i uspokaja. Czytanie bardziej łagodzi stres, niż słuchanie muzyki czy spacer. Ma pozytywny wpływa na nasze ciało, które odpoczywa i regeneruje się. Podczas czytania zostajemy przeniesieni do innego świata, pozbawionego kłopotów i problemów dnia codziennego. Zmienia się wówczas nasze samopoczucie.

Czytanie kształtuje charakter. Niezależnie czy będzie to literatura obyczajowa, psychologia, kryminał, czy tematyka społeczna, z każdej pozycji jesteśmy wstanie wysunąć swoje wnioski lub dowiedzieć się całkowicie nowych rzeczy. Czytanie uczy jak zachować się w danej sytuacji, poszerza horyzonty, otwiera nas na nowe doświadczenia, po porostu nas kształtuje.

Książki pogłębiają wiedzę. Ludzie, którzy czytają regularnie i w dużych ilościach, wydają się być mądrzejsi od tych, którzy tego nie praktykują. Są bardziej świadomi swojego otoczenia, tego kim są i w jaki sposób działają poprzez bogactwo nauki, wydobyte z książek. Każda publikacja to skarbnica wiedzy. Ilekroć będziemy czytać te samą pozycję, to za każdym razem wydobędziemy z niej nowe informacje, zwrócimy uwagę na coś innego, albo na konkretną sprawę spojrzymy z innej perspektywy.

Im częstszy mamy kontakt z różnorodną literaturą tym większa ilość słów zostaje przez nas przyswojona. Poprawia się tym samym nasze wysławianie się i dowodzenie językiem. W naszej głowie pozostają nowe słowa, idiomy, wyrażenia i style pisania, charakterystyczne dla danego utworu. Pokaźny zasób słownictwa ułatwia funkcjonowanie zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym. Nowe wyrazy, które przyswoiliśmy wspierają nasze procesy myślowe, a to z kolei przekłada się wyrażanie naszych uczuć i myśli. Osobom oczytanym łatwiej się komunikować ze względu na zróżnicowany zakres słów.

Czytanie opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera. Czytanie zmniejsza poziom depresji, a dobry poradnik pozwala nawet wyjść z niej całkowicie. Takie publikacje zawierają wiele cennych wskazówek, dotyczących diet, ćwiczeń i zdrowego stylu życia. Zastosowanie się do nich prowadzi do ulepszenia zdrowia fizycznego i psychicznego.

Codzienny trening mózgu w postaci czytania może zahamować rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Czytanie to jeden z najlepszych sposobów wyciszenia się przed spaniem.

Czytanie fikcji literackiej ma znakomity wpływ na zdolność do empatii i znoszenia niepewnych sytuacji. To wszystko sprawia, że bardziej rozumiemy ludzkie emocje i staramy się nie popełniać tych samych błędów. Zdobywamy nową wiedzę na temat możliwości i sposobów zachowań w różnych sytuacjach, z którymi dotąd nie mieliśmy do czynienia.

Czytanie poprawia umiejętności komunikacyjne. Pomaga w łatwy sposób przekazać to, co chcemy powiedzieć. Dobra komunikacja, polepsza relacje z innymi.

Wystarczy 20 minut dziennie na czytanie, by przekonać się, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na innych czynnościach. Czytanie w znacznym stopniu poprawia pamięć, inteligencję i koncentrację. Czytanie pozwala mózgowi odbyć rodzaj treningu, stymulując mózg do pracy. Im bardziej jest on aktywny, tym dla niego lepiej. Poszerzamy swoją wiedzę na wiele tematów i wzbogacamy własne słownictwo.

Dzięki czytaniu czasopism możliwe jest poszerzenie posiadanej przez siebie wiedzy. W obecnych czasach gazety i czasopisma mają bardzo zróżnicowaną tematykę, dlatego z całą pewnością każdy człowiek znajdzie coś, co będzie mu w pełni odpowiadało.

Dzięki czytaniu czasopism istnieje możliwość odwoływania się do wcześniej przeczytanych tekstów, co ma bardzo duże znaczenie dla wielu osób. Źródła wiedzy są bardzo ważne, ponieważ dzięki nim człowiek może się rozwijać oraz poznawać nowe dla siebie rzeczy. Odwoływanie się do przeczytanych tekstów ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci oraz młodzieży. Te grupy dopiero poznają świat i zasady, które w nim panują. Dlatego odwoływanie się do przeczytanych tekstów kultury jest bardzo istotne. Gazetki dla dzieci i czasopisma dla młodzieży sprawdzą się w tym przypadku najlepiej, dlatego warto umożliwić dzieciom oraz młodzieży zapoznawanie się z nimi oraz czytanie.

Zarówno gazetki dla dzieci, jak i czasopisma dla młodzieży mogą w odpowiedni sposób zainspirować młodego człowieka do działania. Jest to bardzo istotny aspekt czytania czasopism, dlatego powinno się na niego zwrócić szczególną uwagę. Czytanie w skuteczny sposób angażuje mózg do pracy i skłania do myślenia nad przeczytaną treścią. Dlatego warto zapoznawać się z literaturą z różnych źródeł, a także czasopismami, które mają dość szeroką tematykę. Dzięki dokonaniu wyboru odpowiednich dla siebie pozycji człowiek z całą pewnością będzie bardziej zachęcony do działania.

Gazety i czasopisma bez wątpienia umożliwiają zdobycie nowej wiedzy orz pogłębienie wiedzy, którą się już posiada. Dodatkowo dzięki nim można również bardzo zyskać na profesjonalizmie, co w przypadku niektórych osób ma dość duże znaczenie. Szczególnie interesujące jest czytanie czasopism, w których znajdują się artykuły autorytetów z danej branży.

Leave a Comment