Posted on: Posted by: Comments: 0

W obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego w Polsce kluczowe jest, aby wszyscy, którzy mogą, pozostali w swoich domach i ograniczyli kontakty z innymi ludźmi.

 Jest to szczególnie trudny czas dla mieszkańców budynków wielomieszkaniowych. Części wspólne nieruchomości to miejsca o podwyższonym ryzyku zakażenia. Dodatkowo zebrania roczne właścicieli, na których podejmowane są ważne decyzje związane z nieruchomością wspólną będą odbywać się w późniejszym terminie. Ministerstwo Rozwoju dopuszcza takie rozwiązanie bez nakładania sankcji na zarządy wspólnot i zarządców, niemniej może być to niekorzystne dla wspólnot, które potrzebują podjąć uchwały niezbędne do ich płynnego funkcjonowania poprzez zabezpieczenie realizacji niezbędnych remontów oraz zapewnienia płynności finansowej. Naprzeciw potrzebom mieszkańców wynikających z obecnego stanu epidemii wychodzą firmy zarządzające nieruchomościami, które dbają o części wspólne jak i oferują rozwiązania pozwalające załatwić wszystkie kwestie zdalnie bez wychodzenia z domu, drogą internetową bądź telefoniczną.

Bezpieczeństwo mieszkańców

Zarządcy nieruchomości powinni pomóc mieszkańcom przetrwać ten trudny czas, minimalizując ryzyko zakażenia, jakie może wystąpić na terenie nieruchomości. Podstawowym działaniem jakie podejmują zarządcy jest wydanie odpowiednich wytycznych firmom sprzątającym, co do częstszego czyszczenia i dezynfekcji specjalnymi środkami powierzchni wspólnych, a w szczególności klamek, poręczy, czy przycisków w windach. Istotne jest również częste wietrzenie pomieszczeń, dlatego, szczególnie przy obecnych temperaturach, warto zostawiać otwarte okna i drzwi na klatkach schodowych. Odpowiednie dyspozycje dotyczące bezpośredniego postępowania z gośćmi lub kurierami powinny otrzymać także firmy ochroniarskie.

Obsługa nieruchomości

Co jednak z bieżącą obsługą nieruchomości i dostępem do informacji przez właścicieli? Wielu zarządców zamyka swoje biura i przechodzi na pracę zdalną w trosce o mieszkańców i pracowników, co znacznie utrudnia pełnienie obowiązków i odpowiadanie na potrzeby właścicieli. W tej sytuacji przewagę zyskują te firmy, które od dawna korzystają z innowacyjnych rozwiązań i nowych technologii, wyprzedzających rynkowe rozwiązania. „Od początku pojawienia się zagrożenia epidemią troszczymy się o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców i odpowiadamy na pojawiające się pytania. Zachęcamy właścicieli do załatwiania wszelkich spraw korzystając z elektronicznych kanałów komunikacji  np. Strefy Klienta online dostępnej zarówno poprzez stronę internetową jak też poprzez aplikację mobilną. W niniejszej sytuacji sprawdza się także całodobowa infolinia czynna siedem dni w tygodniu. Zgłoszenia od mieszkańców przyjmujemy także przez naszą stronę na Facebooku. Tego typu rozwiązania pozwalają nam kontynuować obsługę nieruchomości, a mieszkańcy mają  nie tylko  bezpieczny, efektywny i szybki dostęp do najpotrzebniejszych informacji ale możliwość załatwienia spraw, a wszystko to bez wychodzenia z domu,” – mówi Tomas Ramanauskas, Wiceprezes Zarządu TuMieszkamy.

Firm jednoosobowych często nie stać na tego rodzaju inwestycje, a dodatkowo nie mają zaplecza np. w postaci wsparcia prawnego, dzięki któremu mogłyby szybko przygotować merytoryczne komunikaty, dokumenty i opinie dla wspólnot. Większe firmy usługowe, które inwestują w nowe technologie, zmienią cały rynek jak również model biznesowy funkcjonowania firm, ponieważ wraz z nowoczesnymi rozwiązaniami zmienia się sposób pracy ludzi . „Widzimy, że formuła tradycyjnego modelu biznesowego w branży zarządzania nieruchomościami powoli się wyczerpuje, zmienia się nasza rzeczywistość oraz oczekiwania klientów, dlatego też w TuMieszkamy wprowadzamy nowy model biznesowy, proaktywny, zorientowany na klienta oraz technologie IT” – dodał Ramanauskas.

Platforma samoobsługowa online typu Strefa Klienta to miejsce, w którym właściciele lokali mają możliwość sprawdzenia swojego salda czy zapoznania się z wiadomościami od administratora. Tutaj znajdują się również wszystkie ważne dokumenty dotyczące danej wspólnoty mieszkaniowej. Ponadto mieszkaniec może zgłosić tam usterkę czy awarię.  Wystarczy zrobić zdjęcie i przy pomocy aplikacji przesłać zgłoszenie – jest ona natychmiast rejestrowana i zgłaszana do usunięcia. Można tam wprowadzić odczyty liczników czy dokonać płatności zobowiązań online. To ostatnie jest szczególnie wygodne w obecnej sytuacji. Mieszkańcy, mający dostęp do Strefy Klienta mogą opłacać rachunki za utrzymanie ich nieruchomości za pomocą kilku kliknięć a więc bez wychodzenia z domu. „Stawiamy na rozwój nowych technologii oraz narzędzi dla mieszkańców, które pozwalają im na ciągły dostęp do informacji i realizację zadań przy użyciu telefonu czy komputera. Nikt nie mógł przewidzieć aktualnej sytuacji, jednak to doskonały przykład jak nowe technologie mogą nam pomóc w tej sytuacji a także zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo. Dla tych mieszkańców, którzy mniej sprawnie posługują się narzędziami online publikujemy użyteczne instrukcje na naszym kanale YouTube,” – dodaje wiceprezes TuMieszkamy. Nasi pracownicy, którzy realizują obchody po nieruchomościach korzystają z aplikacji mobilnych, dzięki którym łatwo i szybko mogą wprowadzić usterki do systemu i szybko przejść do zlecenia ich naprawy. Dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu mamy dostęp do historii napraw w budynku i znamy o wiele lepiej stan techniczny danej nieruchomości.” – mówi Tomas Ramanauskas. To dowód na to jak cyfryzacja dokumentów wspólnot mieszkaniowych ułatwia regularne obchody i sprawne utrzymanie nieruchomości przez administratorów.

Odwołane zebrania roczne?

Marzec to szczególnie gorący okres w życiu wspólnot mieszkaniowych. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację oraz zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego o unikaniu skupisk ludzi, Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że roczne zebrania wspólnot mieszkaniowych mogą odbyć się w późniejszym terminie, bez ryzyka sankcji dla wspólnot czy zarządców.

W przypadku wielu nieruchomości takie odroczenie zebrań rodzi problem braku możliwości podjęcia przez wspólnotę mieszkaniową uchwał niezbędnych do utrzymania prawidłowego stanu technicznego budynku oraz płynności finansowej wspólnoty. W takiej sytuacji zarządcy mogą zbierać głosy właścicieli lokali w drodze indywidualnego zbierania głosów. W obliczu nowej sytuacji w kraju idealnie sprawdza się istniejąca w naszej organizacji już od ponad roku możliwość przegłosowania uchwał w tym również zatwierdzenia sprawozdania rocznego zdalnie poprzez Strefę Klienta.”– powiedział Tomas Ramanauskas.

W tym szczególnym okresie kwestie związane z bezpieczeństwem oraz ochroną zdrowia są kluczowe a nowe technologie sprawdzają się doskonale w tak wymagającym czasie. Dodatkowo ten czas zmieni znacząco nasz sposób życia oraz podejście do usług. Także w stosunku do obszaru zarządzania nieruchomościami zmienią się oczekiwania mieszkańców. Zarządcy powinni obecnie przede wszystkim aktywnie wspierać mieszkańców w dostępie do rzetelnych informacji i dbać o ich bezpieczeństwo na terenie nieruchomości jak też bezpieczeństwo pracowników aby wspólnie przetrwać kryzys bezpiecznie i w dobrym zdrowiu. Jak pokazuje praktyka, doskonale tutaj sprawdzają się właśnie rozwiązania online.

Czytaj więcej

Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres: o 68% bardziej od słuchania muzyki, o 300% bardziej od wyjścia na spacer i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe.

Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Tymczasem w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują…

Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.

Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.

Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów.

Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję. 

Czytanie różnych książek na te same tematy pozwala nam poznać i porównać różne punkty widzenia, spojrzeć na rzeczy z różnej perspektywy, a w rezultacie rozwinąć nasz własny światopogląd.

Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.

Aż 82% moli książkowych przekazuje pieniądze i dobra materialne dla organizacji charytatywnych. 3 razy częściej niż osoby nieczytające są aktywnymi członkami tych organizacji.

Książki to ogromne skarbnice wiedzy. Tutaj nie trzeba dodatkowych argumentów.

Szczególnie, jeśli czytasz np. takie kryminały od Agathy Christie. Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń… Zdecydowanie rozwija to zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.

Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.

Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.

Czytanie daje wiele korzyści. Relaksuje, poszerza wiedzę, daje poczucie dobrze wykorzystanego i mile spędzonego czasu.

Czytanie poprawia pamięć. Gdy mózg stara się wszystko zapamiętać, wówczas pamięć staje się lepsza. Przy każdej kolejnej publikacji, tworzą się nowe ścieżki, wzmacniające już te istniejące. Podczas czytania jest więcej czasu na myślenie, analizowanie, refleksję. Można wrócić do konkretnego fragmentu i przeczytać go kilka razy, by zwiększyć aktywność pamięci.

Pobudzamy do działania naszą wyobraźnię. Tworzymy w głowie pewne obrazy, łącząc je z tymi, które już posiadamy w pamięci. Tak jak sportowcy ćwiczą swoje mięśnie na np. podnosząc ciężary, czy kulturyści napinając je, a tym samym rozwijając, tak w naszej głowie wzmacniają się „mięśnie pamięci” podczas czytania.

Czytanie uwalania od stresu i uspokaja. Czytanie bardziej łagodzi stres, niż słuchanie muzyki czy spacer. Ma pozytywny wpływa na nasze ciało, które odpoczywa i regeneruje się. Podczas czytania zostajemy przeniesieni do innego świata, pozbawionego kłopotów i problemów dnia codziennego. Zmienia się wówczas nasze samopoczucie.

Czytanie kształtuje charakter. Niezależnie czy będzie to literatura obyczajowa, psychologia, kryminał, czy tematyka społeczna, z każdej pozycji jesteśmy wstanie wysunąć swoje wnioski lub dowiedzieć się całkowicie nowych rzeczy. Czytanie uczy jak zachować się w danej sytuacji, poszerza horyzonty, otwiera nas na nowe doświadczenia, po porostu nas kształtuje.

Książki pogłębiają wiedzę. Ludzie, którzy czytają regularnie i w dużych ilościach, wydają się być mądrzejsi od tych, którzy tego nie praktykują. Są bardziej świadomi swojego otoczenia, tego kim są i w jaki sposób działają poprzez bogactwo nauki, wydobyte z książek. Każda publikacja to skarbnica wiedzy. Ilekroć będziemy czytać te samą pozycję, to za każdym razem wydobędziemy z niej nowe informacje, zwrócimy uwagę na coś innego, albo na konkretną sprawę spojrzymy z innej perspektywy.

Im częstszy mamy kontakt z różnorodną literaturą tym większa ilość słów zostaje przez nas przyswojona. Poprawia się tym samym nasze wysławianie się i dowodzenie językiem. W naszej głowie pozostają nowe słowa, idiomy, wyrażenia i style pisania, charakterystyczne dla danego utworu. Pokaźny zasób słownictwa ułatwia funkcjonowanie zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym. Nowe wyrazy, które przyswoiliśmy wspierają nasze procesy myślowe, a to z kolei przekłada się wyrażanie naszych uczuć i myśli. Osobom oczytanym łatwiej się komunikować ze względu na zróżnicowany zakres słów.

Czytanie opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera. Czytanie zmniejsza poziom depresji, a dobry poradnik pozwala nawet wyjść z niej całkowicie. Takie publikacje zawierają wiele cennych wskazówek, dotyczących diet, ćwiczeń i zdrowego stylu życia. Zastosowanie się do nich prowadzi do ulepszenia zdrowia fizycznego i psychicznego.

Codzienny trening mózgu w postaci czytania może zahamować rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Czytanie to jeden z najlepszych sposobów wyciszenia się przed spaniem.

Czytanie fikcji literackiej ma znakomity wpływ na zdolność do empatii i znoszenia niepewnych sytuacji. To wszystko sprawia, że bardziej rozumiemy ludzkie emocje i staramy się nie popełniać tych samych błędów. Zdobywamy nową wiedzę na temat możliwości i sposobów zachowań w różnych sytuacjach, z którymi dotąd nie mieliśmy do czynienia.

Czytanie poprawia umiejętności komunikacyjne. Pomaga w łatwy sposób przekazać to, co chcemy powiedzieć. Dobra komunikacja, polepsza relacje z innymi.

Wystarczy 20 minut dziennie na czytanie, by przekonać się, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na innych czynnościach. Czytanie w znacznym stopniu poprawia pamięć, inteligencję i koncentrację. Czytanie pozwala mózgowi odbyć rodzaj treningu, stymulując mózg do pracy. Im bardziej jest on aktywny, tym dla niego lepiej. Poszerzamy swoją wiedzę na wiele tematów i wzbogacamy własne słownictwo.

Najszybciej newsy trafią do Internetu. Zmiany w stanie prawnym lub projekty, które mają szansę wejść w życie, branżowe nowinki, informacje o nowych technologiach, produktach – portale internetowe są miejscem, gdzie na nie trafimy. Tak jak w przypadku niebranżowych mediów internetowych, mamy zagwarantowaną szybkość dostarczania informacji. Poszerzanie swojej wiedzy poprzez lekturę branżowej prasy, książek i stron internetowych wydaje się być oczywistą ścieżką samodzielnego rozwoju swojego życia zawodowego.

W zależności od naszych potrzeb, nastawienia, upodobań itp. warto sięgać po autorów, których styl pisania, charakter ujmowania tematu nam się podobają i po prostu do nas przemawia. Nie ma potrzeby zmuszać się do czytania czegoś, co nam się zwyczajnie nie podoba. Wszak lektura ma nam sprawiać satysfakcję i przyjemność, a nie tylko dostarczać wiedzy.

Słowo pisane to nieoceniony sposób na rozpowszechnianie informacji. Pamięć ludzka jest ulotna, o czym często przekonujemy się aż za dobrze. Dzięki lekturze zyskujemy dostęp do informacji, do których możemy się praktycznie w każdej chwili odwołać i potraktować je jako swoisty pewnik, także w sytuacjach spornych czy przy wyjaśnianiu nieścisłości. Tego komfortu nie mamy w przypadku sięgania po informacje przekazane drogą ustną, które są uważane za mniej wiarygodne. Większe zaufanie do zanotowanych informacji kosztem tych powiedzianych i usłyszanych to efekt uboczny rewolucji Gutenberga.

Czytanie jest czynnością angażującą nasz mózg – można to tak w skrócie ująć, bez wchodzenia nadmiernie w medyczne szczegóły. „Muszę przemyśleć to co przeczytałem/przeczytałam” – często w ten sposób podsumowujemy lekturę (chyba, że była ona dla nas bardzo nieangażująca na poziomie intelektualnym, emocjonalnym, nie dostarczyła nam żadnych nowych informacji itp.). Dzięki czytaniu wpadniemy na nowe pomysły, kreatywne sposoby rozwiązania problemów, nowe ujęcia starego i dobrze znanego tematu. Opisany przez autora case study może stać się inspiracją do wykorzystania przez analogię pewnych rozwiązań w nowym kontekście. Osobną kwestię, choć wartą wspomnienia, stanowią teksty, które nie są inspiracją w sensie zawodowych, a przede wszystkim w zakresie samorozwoju. Z doświadczenia mogę napisać, że świetnie w tej kwestii sprawdzają się biografie znanych ludzi, których osiągnięcia lub ścieżka życia z jakiegoś powodu budzą nasz podziw czy po prostu zainteresowanie. Recepty na sukces od A do Z na skalę Billa Gatesa w takiej biografii raczej znajdziemy (zresztą wtedy cena takiej książki była inna), ale coś, co może pchnąć nasze myślenie o swojej działalności, zachęcić do odejścia z pracy na etacie i założenia własnej firmy, przemodelowania swojej oferty, wpłynięcia na sposób komunikowania się z klientami itp. Możliwości jest tu naprawdę sporo i warto je wykorzystać. Funkcję inspiracji może pełnić biografia nie tylko kogoś z naszej branży, do tego celu potrafią się też nadawać nieźle życiorysy artystów, którzy zazwyczaj w życiu nie mieli lekko.

Leave a Comment